V plzeňském Informačním centru Bavorský les – Šumava se konala tisková konference k projektu, jež nabídne pracovní příležitosti lidem, kteří mají zájem ucházet se o zaměstnání v Německu.
Projekt představil zástupce společnosti Arberland Herbert Unnasch. „Rozhodli jsme se, že skloubíme několik témat dohromady a podpoříme tak turismus a management v regionu,“ nechal se slyšet v úvodu. Unnasch je zároveň jednatelem nově vzniklé společnosti, která se bude projektem zabývat.
Zástupce německé strany nejprve zdůraznil stěžejní body, které by měly tento projekt tvořit. „Je třeba se zaměřit na rozvoj infrastruktury, dále pak na firmy, které se zabývají průmyslem či turismem,“ prozradil. Záhy si pochvaloval hospodářskou situaci v Německu, která je podle něj velice příznivá. Upozornil však i na překážky, které je třeba nadále zdolávat: „Hlavním problémem je demografický vývoj. Průměrný věk zaměstnanců se zvyšuje. Máme nedostatek studentů a praktikantů,“ povzdechl si. Navzdory tomu je ale přesvědčen, že lze problém konstruktivně řešit: „Chceme region zásobovat kvalitními pracovními silami, které budeme hledat v nejbližších oblastech jako je například Česká republika,“ řekl. Přesto prý nebudou pracovní síly zaměstnavatelům, působícím v Česku, přebírány. „Nechceme nikoho přebírat. Měli bychom to chápat globálně,“ ujasnil.
Bez jazykových bariér
Hotelnictví, gastronomie a výrobní sektor. Právě o tato pracovní odvětví je ze strany Čechů největší zájem. „Pracovní síly jsou v těchto oborech třeba. Hodláme tuto nabídku rozšířit,“ oznámil jednatel projektu Herbert Unnasch. V rámci tohoto konceptu byl vypracován seznam firem, pro něž je příhraniční spolupráce aktuální. Zprostředkovatelem kontaktu mezi uchazečem a případným zaměstnavatelem bude společnost Eures, jejíž poradci už působí v Klatovech. Projekt půjde ale ještě o krok dál. „Chceme nabídnout mladým lidem a absolventům jazykovou pomoc – jazykové kurzy zdarma,“ sdělil a podotkl: „Nechceme, aby u nás lidé pracovali krátkodobě. Jedná se o dlouhodobý projekt.“ Pro ty, kteří budou jevit zájem o dlouhodobý pracovní poměr, je přichystána brožura, jež zájemce obeznámí s pracovními souvislostmi a dopravou do zaměstnání.
Vysokoškoláci v centru zájmu
V budoucnu by měly na českých středních a vysokých školách probíhat nábory, při nichž budou zástupci německých firem nabízet studentům pracovní pozice. „Tato myšlenka byla v Německu už zrealizována,“ řekl zástupce Arberlandu. V rámci tohoto projektu již navštívili zástupci bavorských podniků moravskou střední školu. Ředitelka školy prý neskrývala nadšení.
Ubytování? Žádný problém…
„Vybudujeme takovou infrastrukturu, aby bylo dopravní spojení pro Čechy snažší a dostupnější,“ avizoval Herbert Unnasch. Co však s těmi, kteří by se zaměstnání v Německu nebránili, ale odmítají neustále pendlovat mezi českou kotlinou a Bavorskem? I na to západní sousedé myslí. „Úkolem firem je, postarat se o své zaměstnance. Proto jim pomůžou najít ubytování,“ sdělil.
Příznivé období
To, že je v Bavorsku o pracovní síly ze zahraničí zájem, dokazují i firmy působící ve Zwieslu, třebaže zhruba před pěti lety tamní firmy své zaměstnance propouštěly. Do karet hraje projektu i nízká míra nezaměstnanosti. Například v Regenu je pouze 2, 8 % nezaměstnaných. „Tato fakta jsou našemu projektu nakloněna,“ pochvaloval si reprezentant Arberlandu a dodal: „Češi u nás odvádí kvalitní práci, a proto je o ně takový zájem.“ Zanedlouho bude pro případné uchazeče otevřen webový portál, na němž budou volná pracovní místa prezentována.
Zdroj textu: Jan Polívka
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Štítky: bavorskozaměstnání v německušumavabavorský les - šumava